ul. Radzymińska 163, 03-576 Warszawa
+48 513 059 721

Główna » Aktualności » Gdy zmarła Ci bliska osoba… Zobacz, jakich formalności musisz dopełnić krok po kroku

Gdy zmarła Ci bliska osoba… Zobacz, jakich formalności musisz dopełnić krok po kroku

Śmierć bliskiej osoby jest niezwykle trudnym momentem – takim, w którym emocje nierzadko biorą górę. Tymczasem na głowę opłakujących odejście krewnego spada wiele obowiązków. Warto zatem wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby móc godnie pożegnać zmarłego. Oto najważniejsze informacje.

Przebieg kwestii formalnych w pierwszych chwilach po śmierci bliskiej osoby jest uzależniony m.in. od tego, gdzie i w jaki sposób ona zmarła.

Gdy śmierć nastąpiła w domu i z przyczyn naturalnych…

…w pierwszym kroku należy wezwać lekarza pierwszego kontaktu . Lekarz, który przyjedzie na miejsce, stwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu. To bardzo ważny dokument, który umożliwia podjęcie wszelkich formalności związanych z pochówkiem.

Gdy otrzymasz kartę zgonu, wezwij wybrany przez siebie zakład pogrzebowy. Firmy pogrzebowe, takie jak warszawskie Elizjum, pracują przez 24 godziny na dobę. Możesz więc spodziewać się, że jej pracownicy szybko przybędą na miejsce i odbiorą zmarłego, a następnie przewiozą go do chłodni i przystąpią do przygotowań do pogrzebu.

Gdy do zgonu doszło w szpitalu…

… wówczas przygotuj się na to, że oczekiwana będzie identyfikacja zwłok bliskiego przez jednego z członków jego rodziny. W kolejnym kroku – jeżeli przyczyny śmierci były niejasne – może zostać przeprowadzona sekcja zwłok. Po jej zakończeniu (lub – w sytuacji, gdy nie będzie wymagana) lekarz wyda kartę zgonu, a Ty możesz skontaktować się z zakładem pogrzebowym i podjąć dalsze działania w calu organizacji pochówku.

Gdy zgon nastąpił w innym miejscu, a jego okoliczności wymagają wyjaśnienia…

Zgony następują nie tylko w domu czy w szpitalu. Śmierć może nastąpić np. w wyniku wypadku, morderstwa czy samobójstwa. Gdy tak się stało, wezwane na miejsce pogotowie (które powinno dotrzeć na miejsce jako pierwsze), zadecyduje o wezwaniu na miejsce policji oraz prokuratora, a ciało zostanie przetransportowane do zakładu medycyny sądowej. Po przeprowadzeniu sekcji oraz zakończeniu wszystkich czynności śledczych prokuratura wydaje zgodę na pochówek, a zakład medycyny sądowej wydaje kartę zgonu.

Karta zgonu i co dalej?

Uzyskanie karty zgonu to kluczowy element przygotowań do pochówku, jednak nie ostatni. Gdy uzyskasz ten dokument:

  • wybierz zakład pogrzebowy, który zajmie się organizacją pochówku,
  • udaj się do urzędu stanu cywilnego w gminie, w której nastąpił zgon zmarłego, i zawnioskuj o wydanie aktu zgonu – uzyskasz go na podstawie karty zgonu; jednak kopia jest wydawana bezpłatnie, kolejne – za opłatą, która obecnie wynosi 22 zł; pamiętaj, że akt zgonu może Ci się przydać nie tylko w zarządzie cmentarza i w ZUS, ale i innych instytucjach (ubezpieczyciel, miejsce pracy, bank, itp.), co oznacza, że warto ich mieć kilka;
  • przystąp do organizacji pochówku – wybierz cmentarz, formę pochowania bliskiej osoby, a także inne szczegóły – ich wprowadzeniem w życie może się zająć dobry i tani zakład pogrzebowy – tak, abyś Ty nie musiał się martwić.

Pamiętaj również, że dobre zakłady pogrzebowe mogą się zająć dopełnieniem wszystkich formalności pogrzebowych – włącznie z uzyskaniem w Twoim imieniu zasiłku pogrzebowego z ZUS, który na chwilę obecną wynosi 4000zł. Dlatego warto powierzyć im organizację tej uroczystości. Dzięki temu bowiem zyskasz pewność, że przebiegnie ona zgodnie z oczekiwaniami Twoimi i Twoich bliskich.

Nie zapomnij również, że od wyboru dobrego zakładu pogrzebowego uzależniona jest jakość usług, jakie zostaną zrealizowane. Nie wahaj się zatem i wybierz partnera cieszącego się dobrą renomą, który otoczy Cię prawdziwą opieką w tym niezwykle trudnym momencie. Dzięki specjalistom przebrnięcie przez najtrudniejsze chwile po śmierci bliskiej osoby będzie znacznie łatwiejsze.

Call Now Button24H 513 059 721