ul. Radzymińska 163, 03-576 Warszawa
+48 513 059 721

Główna » Aktualności » Kremacja czy tradycyjny pochówek? Sprawdź wady i zalety obu metod

Kremacja czy tradycyjny pochówek? Sprawdź wady i zalety obu metod

Gdy umrze bliska osoba, jej krewni stają przed wyborem tego, jak będzie wyglądał jej pochówek. Jedną z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć, jest ta o wyborze formy pochowania zmarłego. Choć w Polsce wciąż dominują groby ziemne oraz tzw. katakumby wmurowywane w grunt, coraz popularniejsza staje się kremacja zwłok. W Warszawie, Krakowie, a także mniejszych miastach są one coraz bardziej dostępne. Sprawdź, jakie plusy i minusy mają oba rozwiązania.

Spopielanie zwłok to sposób pochówku praktykowany od czasów starożytnych – m.in. w Grecji w Rzymie. Od wieków (po dziś dzień) korzysta się z niej również w Indiach, sięgali po nią również dawni Słowianie. W tradycji chrześcijańskiej w Europie kremacja zwłok po raz pierwszy pojawiła się w czasach nowożytnych – pierwsza spopielarnia została otworzona w Mediolanie w 1873 roku. Jak zatem widać, nie jest to nowa metoda pochówku i, co ważne w polskiej kulturze – niezabroniona przez kościół katolicki. Dlatego też jej popularność rośnie również w naszym kraju. Świadczyć może o tym m.in. fakt, że na terenie Polski powstało już ponad 50 spopielarni.

Kremacja zwłok: „za” i „przeciw”

Najważniejsze zalety związane z kremacją to:

  • niższe koszty nagrobka, przy zakupie grobu urnowego, który po prostu jest mniejszy
  • przyjazność tej metody środowisku naturalnemu – na cmentarzach tradycyjnych powoli zaczyna brakować miejsc, a rozkładające się ciała mogą doprowadzać do zanieczyszczania wód gruntowych, kremacja zaś nie stanowi nawet najmniejszego zagrożenia dla przyrody,
  • łatwa dostępność – dziś na spopielenie można zdecydować się, współpracując z najlepszymi zakładami pogrzebowymi, takimi jak np. Elizjum w Warszawie, uzyskując kompleksową pomoc na każdym etapie wykonania prac,
  • możliwość wygodnego pochowania urny bądź to w specjalnym kolumbarium, bądź w grobie rodzinnym – zgodnie z wolą rodziny.

Warto przy tym podkreślić, że spopielenie zwłok jest wykonywane z najwyższym poszanowaniem dla osoby zmarłej, a po jego zakończeniu rodzina otrzymuje prochy we wcześniej wybranej urnie oraz – opcjonalnie – w niewielkim relikwiarzu, który można zabrać ze sobą do domu. Nie można za to zgodnie z polskim prawem prochów rozsypać w dowolnie wybranym miejscu.

A co przemawia „przeciw” spopielaniu? Wad tego rozwiązania jest niewiele. Największą przeszkodą są negatywne skojarzenia, które budzi kremacja zwłok w związku z trudną historią, a także uprzedzenia religijne. Warto jednak spróbować wyjść poza nie i rozważyć tę formę pochówku.

Pogrzeb tradycyjny – czy warto?

W Polsce nie brakuje oczywiście również zwolenników tradycyjnego pogrzebu – to takie są organizowane najczęściej biorąc pod uwagę całą Polskę. Ich najważniejsze zalety to:

  • fakt, iż jest to forma pochówku preferowana przez kościół katolicki – i zalecana, choć – przypomnijmy – już od 1963 roku i kremacja jest dopuszczalną metodą grzebania zmarłych,
  • możliwość postawienia dużego, eleganckiego nagrobka na cmentarzu,
  • możliwość dopasowania się do obowiązujących w Polsce obyczajów religijnych.

Trzeba jednak pamiętać, że pochówek tradycyjny:

  • generuje nieco wyższe koszty niż ten urnowy,
  • nie jest przyjazny środowisku naturalnemu,
  • wzmaga ryzyko wystąpienia problemów sanitarnych – coraz częściej dochodzi do zatrucia wód gruntowych z powodu nadmiernego „obłożenia cmentarzy”.

Na który typ pogrzebu się zatem zdecydować? Najlepiej rozważyć plusy oraz minusy obu rozwiązań i podjąć decyzję świadomie. Warto również uszanować ewentualną wolę zmarłego – jeśli została ona przekazana.

Call Now Button24H 513 059 721