ul. Radzymińska 163, 03-576 Warszawa
+48 513 059 721

Główna » Aktualności » Utrata bliskiej osoby

UTRATA BLISKIEJ OSOBY

Ze stratą bliskiej osoby każdy radzi sobie na swój sposób, wiele zależy od doświadczeń życiowych, ogólnej kondycji psychicznej oraz przede wszystkim – od charakteru relacji ze zmarłą osobą. W tak trudnych chwilach możemy spodziewać się dezorientacji, niepokoju, niedowierzania, lęku, płaczu czy złości oraz objawów somatycznych: kłopotów z oddychaniem, nudności, kołatania serca, drżenia rąk i mięśni.

Ważne jest, by w tym trudnym czasie był przy nas ktoś zaufany i bliski, kto z jednej strony da nam wsparcie a z drugiej – w razie potrzeby – pomoże w kontakcie i poinformuje innych o śmierci danej osoby (w tym celu dobrze jest przygotować listę osób oraz krótki tekst zawiadamiający o tym co się wydarzyło). Przekazanie takiej wiadomości może być szczególnie ciężkie, warto zatem mieć obok siebie kogoś bliskiego.

Stan pierwszego szoku utrzymuje się od kilku dni do nawet kilku tygodni. Potem często pojawia się otępienie przechodzące powoli w stan ogromnego poczucia straty. Należy pamiętać że wymienione emocje mają prawo być bardzo intensywne a dodatkowo być może przyjdzie się zmierzyć z dolegliwościami fizycznymi, np. utratą apetytu, bólem głowy czy mięśni. Niedyspozycja ta z czasem minie – zwykle jest ona krótkotrwała, choć nam będzie się wydawać że zawsze już będziemy odczuwać ten przejmujący ból. Intensywność z czasem zmaleje a my będziemy mogli wspominać zmarłą osobę już bez poczucia obezwładniającej rozpaczy.

Aby powoli radzić sobie ze stratą, przede wszystkim należy zaakceptować emocje, które teraz są tak silne – mamy prawo się tak czuć. Mamy prawo do płaczu, kiedy tylko poczujemy taką potrzebę, zarówno wśród ludzi jak i w pustym pokoju. Jeżeli w tym trudnym czasie mamy problem z towarzystwem innych (co również jest zrozumiałe), możemy spróbować oddać się ulubionym aktywnościom fizycznym lub chociażby wyjść na spacer czy poczytać książkę – każdy sposób by choć trochę odsunąć myśli jest dobry. Jeżeli jednak ciężko jest zająć głowę czymś innym, warto skupić się tylko na przyjemnych i dobrych wspomnieniach związanych ze zmarłą osobą.

Pogrzeb

Pożegnanie bliskiej osoby jest trudnym a jednocześnie bardzo ważnym wydarzeniem. Daje ono szansę wyrażenia emocji i bólu w bezpiecznym miejscu, gdzie te emocje będą czymś najbardziej naturalnym. Ważne jest więc, aby zaplanować pogrzeb w taki sposób, jaki uznamy za odpowiedni – dajmy sobie więc na to odpowiednio dużo czasu. Jako całodobowy dom pogrzebowy w Warszawie zorganizujemy tę uroczystość od początku do końca w sposób profesjonalny i z dbałością  o najdrobniejsze szczegóły.

Pamiętajmy, by poinformować o tym wydarzeniu wszystkich związanych ze zmarłym ludzi, nie miejmy jednak do siebie żalu i pretensji jeżeli mimo wszystko o kimś zapomnimy – utrata bliskiej osoby to ogromny wstrząs, w obliczu przygotowań do pochówku może się zdarzyć że o czymś zapomnimy. Na stronie naszej firmy Zakład Pogrzebowy Elizjum znajdą Państwo niezbędne porady i wskazówki, co należy zrobić krok po kroku, aby dopełnić formalności związanych z uroczystością. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24h na dobę. Nasze biuro – usługi pogrzebowe – mają siedzibę w Warszawie ale pogrzeby organizujemy na terenie całej Polski.

Dzieci na pogrzebie

Większość ludzi uważa, że małe dzieci nie powinny brać udziału w tego rodzaju uroczystościach. Tymczasem warto się nad tym zastanowić, bo obecność dziecka, które jest do tego wydarzenia dobrze przygotowane może mu pomóc z uporaniem się ze smutkiem i stratą – dzięki temu dziecko wie, że pochowana właśnie osoba już nie wróci, nie będzie już oczekiwać jej powrotu. Najważniejsze jest, by dziecko było wśród ludzi które zna i którym ufa bo to da mu poczucie bezpieczeństwa. Nie róbmy jednak nic na siłę, nie ma obowiązku by uczestniczyć w ceremonii. Warto wtedy jednak zapytać co jest tego przyczyną, być może od razu rozwiejemy wątpliwości i ewentualne obawy.

Aby dziecko zostało dobrze przygotowane do pogrzebu można zaproponować czy jest coś co chciałoby zmarłemu przekazać, coś czego nie udało się powiedzieć za życia. Może to być w formie listu lub – jeśli jest taka możliwość – by dziecko mogło zobaczyć zmarłego i powiedzieć mu to osobiście. W tej drugiej sytuacji musimy jak najlepiej uprzedzić dziecko, że zmarły nie wygląda tak jak za życia, opisać mu jego wygląd i przekazać czego mniej więcej może się spodziewać w pomieszczeniu w którym przyjdzie dziecku pożegnać się ze zmarłą osobą – dzięki temu łatwiej będzie mu zrozumieć i zaakceptować rzeczywistość. Jeżeli dziecko ma swoje propozycje jak powinno wyglądać pożegnanie bliskiej osoby i nawet jeśli te pomysły nie będą mogły się ziścić – słuchajmy uważnie, dla dziecka w końcu to również jest niełatwa sytuacja.

Starsze dzieci powinny same zdecydować o możliwości uczestnictwa w pogrzebie, dajmy im czas i jeżeli jest taka konieczność – również porozmawiajmy o tym z nimi.

Po pogrzebie

Ciężko jest od razu po pogrzebie wrócić do rzeczywistości i obowiązków – nie oczekujmy od siebie wszystkiego od razu. Każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje innego czasu by w swoim tempie dojść do siebie po takim doświadczeniu. Będą zdarzały się lepsze i gorsze okresy – bądźmy tego świadomi.

Przez pewien czas będziemy otrzymywać pocztę i telefony skierowane do zmarłej osoby – nie każdy będzie wiedział że tejże nie ma już wśród nas – pamiętajmy o tym.

Jeżeli jest taka możliwość, podejmowanie ważniejszych decyzji odłóżmy na potem, kiedy będziemy bardziej stabilni emocjonalnie.

Starajmy się planować dzień tak, by mieć jak najmniej czasu na brak zajęć i myślenie.

Otaczajmy się bliskimi, nie tylko kiedy chcemy z kimś porozmawiać ale nawet po prostu pobyć obok.

Jeżeli jest taka potrzeba – warto zasięgnąć porady psychologa, nie każdy jest na tyle silny psychicznie by samemu poradzić sobie ze stratą i bólem. Nie wahajmy się udać do specjalisty by nam w tym pomógł.

Żałoba i powrót do obowiązków

Każdy z nas ma inne doświadczenia, inaczej przechodzi proces żałoby. Jej przebieg oraz intensywność zależą od wielu czynników, przede wszystkim od charakteru naszej relacji ze zmarłym, od okoliczności jego śmierci, ale również od tego jaką prezentujemy postawę życiową i jak radzimy sobie ze stresem. W związku z tym można powiedzieć że nie ma na świecie dwóch osób które jednakowo przechodziłyby żałobę. Zatem nie uciekajmy przed nią i nie próbujmy na siłę jej zakończyć, dajmy prawo do przeżycia tego procesu na sobie właściwy sposób. Ważne, by w tym czasie dopuścić do siebie możliwość rozpaczy za bliskim czy żalu że na Ziemi fizycznie się z tą osobą już nie spotkamy.  Jeżeli będziemy starać się zakończyć żałobę przedwcześnie, może okazać się że ból powróci w najmniej spodziewanym momencie, np. kiedy przypadkiem znajdziemy zdjęcie bliskiego, lub usłyszymy piosenkę która nam się z nim zawsze kojarzyła. Przeżywając stratę, warto skupić się na tym, jaką osobą był zmarły, jakimi cechami się charakteryzował, nie rozpamiętujmy wciąż w jaki sposób zginął, miejmy na uwadze jak najwięcej radosnych wspomnień.

Jeżeli przez dłuższy czas nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze stratą, warto poszukać fachowej pomocy, np. w gabinecie psychologicznym.

Następnie przyjdzie czas na uporządkowanie osobistych rzeczy zmarłego. O tym też warto decydować bez pośpiechu. Powinniśmy zastanowić się, jakie rzeczy mają dla nas wartość sentymentalną i zachować je. Za jakiś czas spojrzymy na nie już z niego innymi emocjami. Jeżeli chodzi o ubrania i inne użyteczne przedmioty – można je zawsze oddać instytucji, gdzie mogą się one przydać albo bezpośrednio osobie lub rodzinie w potrzebie. Pomoże nam to zarówno uszanować rzeczy po bliskim jak i przyczynić się do wsparcia kogoś, kto tego potrzebuje. Pamiętajmy jednak by nie ulegać presji otoczenia – to my decydujemy kiedy i w jaki sposób chcemy się tą sprawą zająć.

Ostatnią kwestią wartą poruszenia jest temat powrotu do codziennych obowiązków takich jak praca czy szkoła. Przed powrotem powinniśmy poinformować przełożonego o zaistniałej sytuacji i jeżeli nie jesteśmy w stanie skupić się na wszystkich codziennych obowiązkach, warto zastanowić się nad podziałem pracy do czasu zaakceptowania nowej sytuacji.

Proszę pamiętać, że w razie wszelkich pytań czy wątpliwości, można do nas dzwonić o każdej porze dnia i nocy. Zakład Pogrzebowy Elizjum chętnie udzieli odpowiedzi na wszystkie zagadnienia.

Call Now Button24H 513 059 721