ul. Radzymińska 163, 03-576 Warszawa
+48 513 059 721

Główna » Pogrzeb katolicki

Pogrzeb katolicki

Pogrzeb katolicki to jedna z najczęściej wybieranych form ceremonii pogrzebowej. Charakteryzuje się zachowaniem określonego obrządku zarówno w kościele, jak i w domu zmarłego czy na cmentarzu.

Jak zorganizować katolicki pogrzeb?

Pogrzeb katolicki zazwyczaj odbywa się w kościele parafialnym, do którego należał wierny. Zdarza się, że rodzina podejmuje decyzję o zmianie miejsca pochówku, jednakże wtedy powinna poinformować o tym proboszcza parafii, do której należał Zmarły. Organizacja pogrzebu katolickiego ustalana jest z proboszczem. W tym celu należy w kancelarii parafialnej przedłożyć następujące dokumenty:

  • akt zgonu wydany przez USC lub kartę zgonu z adnotacją urzędu stanu cywilnego o rejestracji zgonu,
  • zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych lub wiatyku, kiedy zgon nastąpił w szpitalu lub poza parafią.

Ceremonia pogrzebu – jak wygląda w obrządku katolickim?

Pogrzeb katolicki przeprowadzany jest przez księdza. Forma organizacji ceremonii ustalana jest przez proboszcza parafii, do której należał Zmarły i może być uzależniona od tego, czy wierny był praktykującym katolikiem. Rytuał może obejmować trzy miejsca sprawowania obrządku – kaplicę cmentarną lub dom, kościół i cmentarz.
Ceremonia pogrzebowa w obrządku katolickim przeprowadzana jest przez księdza, który za pomocą określonych czynności i modlitw liturgicznych żegna w imieniu wspólnoty religijnej Zmarłego.

Pełna, obejmująca wszystkie trzy formy ceremonia pogrzebowa rozpoczyna się w kaplicy pogrzebowej lub w domu Zmarłego, gdzie odprawiane są modlitwy za jego duszę. Następnie kondukt żałobny w procesji, śpiewając psalmy żałobne, przenosi Zwłoki do kościoła, gdzie odprawiana jest msza pogrzebowa. Trumnę stawia się na katafalku, wokół niej zapala świece. Istotnym elementem mszy pogrzebowej jest stosowna liturgia, pocieszenie rodziny Zmarłego oraz pożegnanie, w którym ksiądz poleca jego duszę Bogu. Po mszy świętej, w orszaku żałobnym rodzina, przyjaciele, znajomi odprowadzają Ciało na cmentarz, gdzie nad grobem ksiądz wraz z wiernymi ponownie modlą się za niego. Ceremoniał dopiero wtedy dopuszcza możliwość wygłoszenia mowy pogrzebowej przez rodzinę zmarłego. Ostatnim elementem ceremoniału jest złożenie trumny do grobu.

Czego mogą Państwo oczekiwać
od Domu Pogrzebowego Elizjum?

Nasze wieloletnie doświadczenie, szacunek dla zmarłych i współczucie dla rodzin pozwalają dyskretnie wspomóc Państwa w organizacji pogrzebu katolickiego. Mogą nam powierzyć Państwo:

  • przewóz Zmarłego do chłodni oraz przechowanie zwłok do czasu pogrzebu,
  • przygotowanie Zmarłego do pogrzebu,
  • transport Ciała do kaplicy/ domu,
  • przewóz Zmarłego w trakcie konduktu żałobnego,
  • złożenie Ciała do grobu na cmentarzu.

Zapewniamy również godną oprawę pogrzebu – trumny, urny, kwiaty w postaci wieńców i wiązanek pogrzebowych, klepsydry, tabliczki aluminiowe na grób oraz na życzenie rodziny Zmarłego oprawę muzyczną i przygotowanie mowy pogrzebowej. Korzystając z usług Domu Pogrzebowego Elizjum mają Państwo pewność, że do każdego ciała odnosimy się z szacunkiem. Pragniemy, żeby nasze usługi pomogły Państwu w tych bolesnych chwilach godnie pożegnać Bliską Osobę.

Call Now Button24H 513 059 721