ul. Radzymińska 163, 03-576 Warszawa
+48 513 059 721

Główna » Pogrzeb świecki

Pogrzeb świecki

Nadal niezbyt popularną, choć powoli coraz częściej wybieraną, formą pożegnania zmarłego jest pogrzeb świecki. Jest to alternatywa dla pogrzebów wyznaniowych, w której istotną rolę, zamiast księdza czy kapłana, pełni mistrz ceremonii.
Formalności związane z pogrzebem niereligijnym są podobne, z tym że Osoba Zmarła może spocząć jedynie na cmentarzu komunalnym. Oczywiście może to być forma tradycyjnego pochówku (w trumnie) jak i kremacja.

Przebieg ceremonii pogrzebowej w obrządku świeckim

Mistrz ceremonii na tę okazję ubrany jest w elegancki strój, na ogół czarny. Osoba ta ma za zadanie wygłosić mowę pożegnalną w imieniu rodziny Zmarłego, i oddać zmarłemu hołd – jest to pewnego rodzaju podsumowanie jego życia. W uroczystości mogą pojawić się elementy religijne, ale najważniejsze by pożegnanie odbyło się w pełnym poszanowaniu woli zmarłej osoby.

Mowę pożegnalną może również wygłosić osoba z rodziny lub ktoś bezpośrednio związany ze Zmarłym – w przypadku pogrzebu świeckiego jest większa dowolność, niż gdy mówimy o pogrzebie wyznaniowym. Wszystko tutaj zależy od rodziny lub od życzenia zmarłego.
Po wygłoszeniu przemówienia jest czas na krótki występ muzyczny – może wystąpić muzyk lub zespół i zagrać kilka ulubionych utworów Zmarłego. Muzyka może również zostać puszczona z nośnika – jeżeli natomiast rodzina nie jest pewna, co do wyboru repertuaru, mogą to być klasyczne utwory.

Potem następuje odprowadzenie trumny z ciałem lub urny z prochami na wybrany wcześniej cmentarz, gdzie po wygłoszeniu ostatniej przemowy lub wspomnienia Zmarły zostaje złożony w grobie. Następnie na grobie zostają ułożone kwiaty. To czas na krótkie podziękowanie za udział w uroczystości.

Wybór formy pogrzebu uzależniony
od woli Zmarłego lub decyzji rodziny

Oczywiście forma pogrzebu świeckiego może się różnić od tej opisanej powyżej. Niejednokrotnie zdarza się, że rodzina prosi, by w trakcie ceremonii odtworzyć zdjęcia lub filmy ze wspomnieniami Zmarłego, bądź przeczytać kilka anegdot z jego życia. Taka forma pożegnania często pomaga uporać się z bólem, bowiem można skupić się na miłych i dobrych wspomnieniach, a nie bezpośrednio na samej stracie.

Pogrzeb świecki ma więc jak widać bardzo indywidualną budowę – nie zapominajmy jednak, że obecność rodziny i bliskich ma tutaj największe znaczenie – to oni mają największy wpływ na to, w jakiej atmosferze zostanie oddana cześć zmarłemu.

Istotną rolę odgrywa też wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego, który w sposób kompetentny zajmie się organizacją ceremonii, tak by możliwie jak najbardziej odciążyć rodzinę w tych trudnych chwilach. Dom Pogrzebowy Elizjum dokłada zawsze wszelkich starań, by niezależnie od wyboru formy pogrzebu, odbył się on dokładnie tak, jak przewiduje to rodzina zmarłej osoby. Współpracujemy z fachowcami w swojej dziedzinie i nasi Mistrzowie Ceremonii są zawsze doskonale przygotowani do spełnienia swojej posługi.

Call Now Button24H 513 059 721