ul. Radzymińska 163, 03-576 Warszawa
+48 513 059 721

Główna » Aktualności » Jak wygląda nowoczesna kremacja zwłok?

Jak wygląda nowoczesna kremacja zwłok?

Choć w Polsce do kremacji zwłok nadal podchodzi się z odrobiną dystansu, zwolenników tej metody pochówku przybywa z roku na rok. Dziś w naszym kraju działa już ponad 50 spopielarni, a łatwy dostęp do tej usługi w połączeniu z relatywnie niższym kosztem pogrzebowych przekonuje coraz więcej osób. Zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega proces spopielenia zwłok, a co za tym idzie – uroczystość pożegnania bliskiego zmarłego? Oto najważniejsze informacje.

Jeśli rodzina zmarłego zdecyduje się na kremację zwłok, pogrzeb osoby, która odeszła, odbywa się nieco inaczej niż w przypadku, gdy zostanie wybrana tradycyjna metoda pochówku. Pierwsze etapy przygotowań są takie same – rodzina musi uzyskać kartę zgonu, a na tej podstawie – akt zgonu. Następnie powinna poinformować zakład pogrzebowy o tym, że zdecydowała się na kremację oraz podpisać w zakładzie pogrzebowym zezwolenie na wykonanie kremacji

A co dzieje się dalej?

Kremacja zwłok: jak odbywają się uroczystości pogrzebowe?

Przebieg samej ceremonii pogrzebowej zależy oczywiście przede wszystkim od obrządku, który wybiera rodzina. Jako jednak, że większość pochówków odbywa się w zgodzie z zasadami katolickimi, tej formie przyjrzymy się bliżej.

Zasadniczo, przyjmowane są dwie formy organizacji pogrzebu z kremacją:

  • pierwsza wersja to taka, w której najpierw następuje kremacja zwłok (niekiedy w towarzystwie osoby duchownej, która przeprowadza krótkie pożegnanie zmarłego), a same uroczystości pogrzebowe (zarówno msza, jak i odprowadzenie do grobu / kolumbarium) – po spopieleniu odbywają się już przy urnie,
  • druga to ta rzadziej wybierana, w której msza pogrzebowa odbywa się przed spopieleniem, zaś gdy prochy trafią do urny, są jedynie odprowadzane uroczyście na miejsce pochówku

Należy przy tym podkreślić, że spopielenie zwłok jest dozwolone przy pochówkach katolickich już od lat 60-tych XX wieku i jest praktykowane w wielu krajach chrześcijańskich.

Kremacja krok po kroku

Nowoczesna kremacja zwłok przebiega w niezwykle profesjonalny sposób, a przed wszystkim z absolutnym poszanowaniem dla osoby zmarłej.

  • Spopielenie musi nastąpić w specjalnej trumnie – bądź to drewnianej, ale pozbawionej wszelkich metalowych okuć, bądź też w trumnie ekologicznej – dostosowanych do wysokich temperatur.
  • Ciało umieszczane jest w specjalnym piecu, w którym temperatura sięga ok. 800-1200st. C.
  • Proces spopielania trwa mniej więcej od 2 do 3 godzin.
  • Po jego zakończeniu prochy są starannie wybierane z pieca, chłodzone zimnym powietrzem oraz dodatkowo przepuszczane przez specjalny (klemulator),
  • Kolejny krok to ich przełożenie do specjalnego worka foliowego i zamknięcie go.
  • W takiej postaci prochy trafiają do wybranej przez bliskich urny – może być wykonana np. z mosiądzu czy też kamienia. Do urny mogą trafić również niewielkie, osobiste przedmioty zmarłego, np. jego zegarek, różaniec czy inne akcesoria. Urna jest szczelnie zamykana i po zamknięciu nie można jej już otworzyć, zatem o ewentualnym odsypaniu części prochów do relikwiarza koniecznie trzeba poinformować wcześniej.
  • Tak przygotowana urna jest przewieziona przez zakład pogrzebowy w dniu pogrzebu we wskazane przez rodzinę miejsce mszy bądź pochówku

Pamiętaj, że urna z prochami może trafić zarówno do tradycyjnego grobu, jego mniejszej wersji, jak i do eleganckiego kolumbarium, a więc swoistej ściany pamięci, która znajduje się najczęściej na tradycyjnym cmentarzu.

Z usługi kremacji zwłok w Warszawie można skorzystać, m.in. sięgając po usługi Zakładu Pogrzebowego Elizjum. To tańsze, a zarazem bardziej ekologiczne rozwiązanie po śmierci bliskiego, którego nie należy się obawiać.

Call Now Button24H 513 059 721